9.5 C
istanbul
Pazartesi, Mart 19, 2018
PROGRAM: 08.45 - Karşılama 09.05 - Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı 09.10 - Panel Konuşmacılar: Mehmet Alkan - İstanbul Üniversitesi Gökhan Çetinsaya - İstanbul Şehir Üniversitesi ​Moderatör: Muzaffer Şenel - İstanbul Şehir Üniversitesi Tarih: 10.11.2017 | Saat: 09:00 | YER : Dragos Kampüs Konferans Merkezi, 150

Öne çıkan etkinliker ve projeler

fatih-aysan-projesi

Geçmiş Etkinlikler

Eleştiriler & İncelemeler

CEMTS - Kısaca

Modern Türkiye Çalışmaları Merkezi; beşeri ve sosyal bilimler kapsamında, Türkiye’nin son iki yüzyılına odaklanarak ülkemizin meselelerini ele alan üstün nitelikli akademik araştırmalarıyla bilgi üretimine destek olmaktadır.

Merkez, bağımsız araştırmadan kaynaklanan güvenilir bilgiye ev sahipliği yaparak dünyadaki araştırmacı toplulukların dikkatini Türkiye Çalışmaları alanına çekmeye çalışmaktadır. Temel hedefi farklı disiplinlerden Türkiye üzerine uzmanlaşan araştırmacı ve bilim insanlarından uluslararası bir ağ oluşturarak cazibe merkezi haline gelmektir. Kurulduğu 2010 yılından bugüne 8 farklı ülkeden 15 misafir araştırmacı çeşitli zamanlarda merkezimizde araştırmalarına devam etmiştir. Merkezimizde TÜBİTAK uluslararası araştırmacı bursiyeri 2 araştırmacı halen çalışmalarına devam etmektedir. Merkez, Sosyal Bilimler Enstitüsü bünyesinde 2010’dan itibaren Modern Türkiye Çalışmaları Yüksek Lisans Programını yürüterek ulusal ve uluslararası seminer ve konferanslar düzenlemektedir. Yüksek lisans programımız Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler, Sosyoloji, Tarih, Hukuk, Edebiyat, İletişim, İslami İlimler alanlarından 20’den fazla tam zamanlı öğretim üye ve elemanının yanı sıra diğer bölümler ve kurumlardan gelen öğretim üyesi ve uzman tarafından da desteklenmektedir. Eğitim dili İngilizcedir. Hâlihazırda 30 yüksek lisans öğrencisi bulunmaktadır. Buna ek olarak, Modern Türkiye Çalışmaları Merkezi, çeşitli uluslararası örgüt ve düşünce kuruluşları çalışanlarına ve politika yapıcılara Türkiye hakkında analitik ve derinlikli bilgi sağlayacak kısa dönemli özel programlar ve yaz okulları düzenlemektedir.